Category Archives: Trajtim Parandalues

  • 0

Pyetjet me te shpeshta rreth semundjes se mishrave te dhembeve (Paradontozes)

Category:Higjene dentare,Kyretimi,Trajtim Parandalues Tags : 

Çfare eshte semundja periodontale?

Semundja periodontale ose semundja e mishrave eshte nje lloj infeksioni kronik dhe serioz bakterial qe shkaterron dhe sulmon kocken e nofulles dhe mishrat e dhembeve. Periodontale do te thote “rreth dhembit”. Kjo eshte nje semundje qe mund te preke nje ose disa dhembe. Ky infeksion mund te ndodhe kur mbi dhemb akumulohet pllake bakteriale ose gurza. Bakteret e pranishme ne kete pllake bakteriale prodhojne kimikate te cilat mund te ndikojne ne mishrat e dhembeve, duke
shkaktuar gjakderdhje dhe acarim te tyre.

Ne fazat e saj te hershme,kjo semundje njihet si gingivit. Gjate kesaj faze, kjo semundje mund te sherohet plohtesisht dhe mund te eliminohet permes pastrimit te rregullt te dhembeve. Kur gingiviti nuk trajtohet, zakonisht kthehet ne periodontit. Me kalimin e kohes, pllaka bakteriale fillon te mblidhet nen  mishrat e dhembeve. Bakteret e pranishme brenda pllakes prodhojne toksina qe stimulojne inflamacionin i cili fillon te shkaterrojne kocken e nofulles dhe mishrat e dhembeve.
Sapo shkaterrohet kocka dhe indet mbeshtetese, fillojne te zhvillohen xhepa rreth dhembeve. Kur semundja lihet pa u trajtuar, xhepat do te thellohen, gje e cila do te krijoje hapesira ku do grumbullohet akoma me shume pllake bakteriale. Prandaj dhe kjo semundje eshte shkaku kryesor i humbjes se kockes se nofulles dhe
dhembeve.

Parodontoza eshte semundje kronike, por mund te trajtohet. Me planin e duhur te trajtimit, pacientet mund te permiresojne shanset e tyre per te shpetuar dhembet dhe per te ndaluar perparimin e semundjes.
Studimet e fundit kane treguar se semundjet e dhembeve dhe mishrave mund te kene nje efekt te madh ne shendetin e pergjithshem. Studimet kane treguar se mund te kete nje lidhje midis infeksioneve periodontale dhe diabetit, semundjeve kardiovaskulare, osteoporozes si dhe rritjes se probabilitetit per lindjen e femijeve nen peshe ose lindjeve te parakohshme.

Mishrat e dhembeve me gjakosen kur une laj dhembet ose perdor fill dentar, a eshte kjo normale?

Jo, nuk eshte normale. Nese mishrat e dhembeve jane te shendetshme, ato mund te perballojne larjen e dhembeve dhe perdorimin e fillit dentar. Kur mishrat fillojne te gjakosen, kjo mund te jete nje shenje qe ju keni semundje te mishrave te dhembeve dhe si rrjedhoje duhet te konsultoheni me dentistin.

Cfare jane xhepat periodontal?

Indet e buta (mishrat) dhe kocka e nofulles duhet te puthiten dhe te jene te rrethojne çdo dhemb. Kur keni parodontoze, indet mbeshtetese dhe kocka shkaterrohen, gje qe rezulton ne formimin e “xhepave” rreth dhembit ose dhembeve. Keto xhepa do te behen me te thelle me kalimin e kohes, gje qe do krijoje hapesira te medha ku bakteret mund te rriten. Kur kemi humbje te nje pjese te madhe te kockes, dhembet do fillojne te levizin deri sa te bien.

Si i trajtojne stomatologet semundjet e mishrave te dhembeve?

Dentiste ose parodontologu do t’ju japi informacion mbi mbajtjen e nje higjiene orale sa me te mire dhe ruajtjen e shendetit te mishrave te dhembeve. Nese jeni ne fazat e hershme te gingivitit, permiresimi i higjienes orale mund te ndryshoje plohtesisht gjendjen tuaj, si dhe te permiresoje shendetin e mishrave te dhembeve. Nese semundja juaj ka perparuar tashme ne periodontit, trajtimi zakonisht perfshin kyretimin dhe lemimin e rrenjeve, trajtimet me lazer se bashku me lloje te ndryshme te trajtimeve kirurgjikale.

Si te parandaloni semundjet e mishrave te dhembeve?

Praktikimi i higjenes se mire orale se bashku me vizitat e rregullta tek dentisti mund te ndihmoje ne
parandalimin e ketyre semundjeve. Nese jeni duhanpires, mund te jete koha e duhur per ta lene kete
ves. Tregojini dentistit tuaj per cdo ilaç qe po merrni, pasi disa ilaçe mund te shkaktojne inflamacion te
mishit te dhembeve. Eshte gjithashtu e rendesishme te ndiqni rekomandimet e dentisti tuaj ne lidhje me
mbajtjen e dhembeve dhe mishit te dhembeve te shendetshme.

A eshte parodontoza nje semundje e zakonshme?

Kjo eshte nje semundje shume e zakonshme. Arsyeja eshte se kjo semundje mund te zhvillohet pa dhimbje dhe
duke mos pasur simptoma eshte i veshtire diagnostifikimi i saj qe ne fillimet e semundjes nese nuk jeni te rregullte me vizitat tek dentisti.

Si mund te lidhen semundjet e mishrave te dhembeve me semundjet e zemres?

Inflamacioni i shkaktuar te njerezit qe vuajne nga periodontiti, perkeqesohet edhe me shume nga inflamacionet e pergjithshme qe keta persona mund te kene ne trup. Bakteret e gjetura te mishrat e dhembeve te personat qe vuajne nga parodontoza,jane te njejta me ato te gjetura te enet e gjakut te personave qe vuajne nga semundje kardio-vaskulare.

A mund te shpetohen dhembet e mi nese diagnostikohem me parodontoze?

Sa me heret te diagnostifikohet kjo semundje, aq me te medha jane shanset per tu sheruar plotesisht. Kjo semundje mund te shkaktoje humbje apo ngjyrosje te dhembeve. Duke vizituar dentistin tuaj te pakten çdo 6 muaj, çdo shenje e infeksionit bakterial do te diagnostikohet ne kohen e duhur dhe do te trajtohet.

Nese po perjetoni ndonje nga simptomat e mesiperme ose nese doni thjesht te vizitoheni
na TELEFONONI SOT ne 069 43 65 000 dhe perfitoni viziten falas.


  • 0

Keni Frike Nga Dentisti Dhe Keni Neglizhuar Trajtimin Dentar? Ja Disa Keshilla Si Te Kaperceni Friken Nga Dentisti

Category:Trajtim Parandalues Tags : 

Ka shume njerez qe kane frike nga dentisti. Te shkuarit te dentisti nuk eshte nje pervoje e kendshme,
por eshte e nevojshme per nje shendet te mire oral. Shmangia e takimeve me dentistin mund te
perkeqesoje shendetin tuaj oral, gje e cila mund te rezultoje ne me shume pune te nevojshme per t’u
kryer dhe per procedura me te komplikuara. Kjo eshte arsyeja pse ju duhet te merrni disa keshilla qe mund t’ju ndihmojne te
kaperceni friken tuaj nga dentisti dhe t’i beni vizitat tuaja paksa me te lehta.

Mungesa e kontrollit

Nje nga arsyet pse shume njerezve nuk u pelqen te shkojne te dentisti eshte mungesa e kontrollit qe ata
kane ndaj situates.Duart e dentistit ne gojen tuaj do ju ndaloje ju te flisni,dhe kjo te shume njerez
shkakton nje ndjenje te forte jo kontrolli.
Goja eshte jetesore per mbijetesen tone,nepermjet saj ne kryejme procesin e ngrenies,pirjes dhe
marrjes fryme. Kjo do te thote qe nje nga instinktet tona me te medha eshte te mos lejojme njerezit e
tjere ta prekin ate. Por kjo ne rastin e takimeve me dentistin do ta veshtiresoje punen.

Mjetet qe perdoren

Mjetet qe dentistet perdorin nuk do t’ju ndihmojne te kaperceni friken tuaj sepse ato nuk duken shume
“miqesore”. Instrumentet e mprehta metalike qe dentisti perdor, mund t’ju shtojne nervozizmin.
Gjilperat jane po ashtu nje burim i madh frike per shume njerez. Por edhe zhurma qe bejne mjetet
gjithashtu mund te shkaktoje frike. Te gjitha keto, per fat te keq, shtojne numrin e arsyeve pse ju mund
te keni frike te shkoni tek dentisti.

Hapi i pare

Hapi i pare per te kapercyer friken nga dentisti do te jete pranimi qe ka nje problem. Shume njerez
gjejne justifikime dhe arsye te tjera pse nuk duan te shkojne te dentisti. Te pranosh se ke frike nga
dentisti eshte e rendesishme dhe do ju ndihmoje te kaloni kete problem.
Eshte e rendesishme te merrni kohen e nevojshme per te percaktuar se ku saktesisht qendron problem.
A keni frike nga gjilpera apo keni pasur nje pervoje te keqe me nje dentist ne te kaluaren? Percaktimi i
shkakut te frikes tuaj do ju ndihmoje te percaktoni se cila eshte metoda me e mire per te kaluar kete
frike.

Gjeni nje dentist te mire

Gjetja e nje dentisti te mire do tju ndihmoje ne lehtesimin e kesaj frike. Ju duhet te gjeni nje dentist i cili
do ju ndihmoje te largoni friken dhe te adresoni disa nga shqetesimet tuaja. Ju gjithashtu duhet te
gjeni nje dentist qe ka nje ndjenje humori pasi kjo mund te jete e dobishme ne largimin e nervozizmit.
Idealisht, ju duhet te keni nje ndjenje pozitive qe nga momenti qe hyni ne dhomen e pritjes. Pervec
dentistit,edhe pjesa tjeter e stafit duhet gjithashtu tju beje te ndiheni komod. Mund ti gjeni te gjitha kriteret e siper permendura ne kliniken tone Imperial Dental Center.

Na telefononi tani per nje takim ne 069 43 65 000

Perdorni nje shperqendrim

Nese problemijane zhurmat qe krijojne mjetet e dentistit gjate perdorimit, atehere duhet te merrni ne
konsiderate nje alternative per bllokimin e tyre, sic jane kufjet dhe degjimi i muzikes. Shikimi i
programeve te ndryshme ne ekranin e poltronit gjithashtu do ndihmoje ne shperqendrimin tuaj. Mund ti kerkoni stafit tju ndihmoje me kete

Perdorni teknika relaksimit

Ka shume teknika te ndryshme relaksimi qe mund te jene te dobishme kur vjen puna per te reduktuar
ankthin tuaj dhe per te kapercyer friken tuaj nga dentisti. Meditimi eshte nje menyre e mire per te
lehtesuar ankthin tuaj. Lutja, frymemarrja e kontrolluar dhe vizualizimi do te jene gjithashtu te
dobishme.
Teknikat relaksuese do ju ofrojne nje menyre per te kontrolluar stresin dhe nivelin e frikes gjate kohes
qe jeni te dentisti. Nese ato nuk funksionojne, mund te pyesni dentistin tuaj rreth qetesuesve dentar. Ai mund tju keshilloje qetesues ne forme pilule apo pikash qe mund ti merrni perpara takimit me dentistin

Kushtojini vemendje ndjenjave tuaja

Ka raste kur marredhenia juaj me dentistin nuk eshte e mire. Kjo nuk do te thote qe ai/ajo nuk eshte
profesionist, por do te thote se ai/ajo nuk eshte dentisti i duhur per ju. Duhet te keni nje marredhenie
pozitive me dentistin dhe stafin e tyre nese doni te tejkaloni friken tuaj.

Punoni gradualisht per largimin e kesaj frike

Shume njerez qe kane frike nga dentisti duan te mbarojne te gjithe punen sa me shpejt dhe sa me pare
te jete e mundur. Sidoqofte, mund te jete me mire te lesh takime te shkurtra gjate nje periudhe me te
gjate kohore. Perveç kesaj, kjo taktike do beje qe te kryhen nderhyrje te vogla dhe te sukseshme, gje e
cila mund te ndihmoje ne reduktimin e ankthit tuaj.

Kujdesuni paraprakisht per dhembet tuaj

Duke pasur nje higjiene te mire orale, do te ndihmoje ne parandalimin e nevojes per te vizituar shpesh
dentistin. Duhet te lani mire dhembet dhe te perdorni fill dentar çdo dite. Ju gjithashtu duhet te keni nje
diete te mire. Parandalimi eshte nje menyre e mire per te reduktuar nevojen per vizita te shpeshta
dentare dhe do ju ndihmoje te kaperceni friken qe keni nga dentisti

Bisedoni me dentistin tuaj

Duke pasur komunikim te hapur dhe te sinqerte me dentistin tuaj mund tju ndihmoje nese vuani nga
ankthi i tepert. Dentisti juaj mund te kete keshilla shtese qe ju ndihmojne te perballoni friken tuaj.
Kur dentisti eshte ne dijeni te frikes suaj, ai mund te shmange gjate punes disa nga situatat qe shkaktojne
ankthin pa dashje.
Ka shume njerez qe kerkojne anestezi lokale per te mpire zonen rreth dhembit qe do punohet. Ne keto
raste, dentisti juaj mund te perdore nje xhel anestezik para injektimit, ne menyre qe mos ndjeni as
dhimbjen e gjilperes.

Ne ne Imperial Dental Center ju keshillojme te komunikoni me dentistin apo stafin ndihmes per cdo gje qe do ju ndihmonte te lehtesoni ankthin dhe ju sigurojme qe i gjithe stafi do te bej te pamunduren per realizuar cdo kerkese. Per cdo pyetje na Telefononi ose na shkruani ne komentet me poshte.


Search

Categories

Maps Location